french deutsch english polski

Ciepło i bezpiecznie

cieplo_foto_1

cieplo_TEXT_1OK

Budownictwo oszczędne nabiera coraz większego znaczenia. W nowo powstałych budynkach  stosuje się technologie i produkty zapewniające jak najniższe zużycie energii.

Czym zatem jest budownictwo oszczędne?

kwadratBudynki oszczędne można podzielić na: energooszczędne, pasywne i te o niemal zerowym zużyciu energii tzw. nZEB. Jakie są między nimi różnice? Tym co charakteryzuje poszczególne obiekty jest standard energetyczny, obrazujący roczne zużycie energii. Dla budownictwa energooszczędnego jest to standard NF40 – EUco ≤40 kWh/(m²rok), dla pasywnego NF15 – EUco ≤15 kWh/(m²rok), budownictwo nZEB osiąga natomiast standardy 0 kWh/(m²rok). Warto pamiętać, że oprócz nich powstają także budynki dodatnio energetyczne, charakteryzujące się dodatnim bilansem energii. Oznacza to, że w ciągu roku produkują one więcej energii niż zużywają.

kwadratCo tak naprawdę znaczy hasło budynek pasywny? Obiekty te mają niskie zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do ich ogrzewania. Budynki pasywne w ciągu roku zużywają nie wię-cej niż 15 kWh/(m²rok), co odpowiada 1,5 m³ gazu na 1 m² powierzchni. Poziom zużycia energii pierwotnej w takim budynku nie może przekroczyć 120 kWh/(m²rok) dla wszystkich potrzeb energetycznych, do których zalicza się ogrzewanie, podgrzewanie wody oraz zużycie energii elektrycznej na potrzeby bytowe. Tymczasem w obecnie wznoszonych budynkach mieszkalnych zużycie energii tylko na potrzeby grzewcze to nawet 120 kWh/(m²rok). Zapotrzebowanie na energię w budownictwie pasywnym jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnym.

kwadratIstotą budownictwa energooszczędnego jest zminimalizowanie strat energii. Duże znaczenie ma tu każdy etap, począwszy od wyboru odpowiedniej działki, projektu, po wykonanie najdrobniejszych, zdawać by się mogło, prac jak chociażby wstawienie parapetów. Dom energooszczędny to dom przede wszystkim znakomicie izolowany i zabezpieczony przed ucieczką ciepła. Aby zachęcić Polaków do budowania ekologicznego i przez to ekonomicznego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program dopłat do kredytów na domy energooszczędne. Wysokość jednorazowego dofinansowania może wynieść nawet do 50 000 zł brutto w przypadku budynków, które osiągną zakładany standard energetyczny NF15 – EUco 15 kWh/(m²rok), czyli pasywnych. Premia zostanie nam wypłacona po zakończeniu budowy i potwierdzeniu, że obiekt spełnia zakładane parametry. Warto zainwestować w dom, który pozwoli zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie, oświetlenie i klimatyzację, dzięki czemu będzie on bardziej przyjazny i dla nas, i dla naszej planety.

cieplo_TEXT_2

Okna odpowiadają za straty ciepła od 23% do 36%

kwadrat

Wśród elementów mających wpływ na energooszczędność domu, stolarka okienna zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Liczy się nie tylko rodzaj okna, ale również jego prawidłowy montaż. To, czy nasz dom będzie w wystarczającym stopniu energooszczędny, zależy m.in. od jego usytuowania względem stron świata, wielkości i rozmieszczenia okien, a także od ich parametrów. Analiza bilansu energetycznego budynków jednorodzinnych przedstawiona w „Podręczniku dobrych praktyk” przygotowanym przez NFOŚiGW pokazuje, że straty cieplne, za które „odpowiadają” okna, sięgają 23,1-36,3%.

kwadrat

Elementem, na który zwraca się największą uwagę podczas wyboru nowej stolarki okiennej, jest współczynnik przenikania ciepła. Im niższą posiada wartość, tym lepiej. W ofercie Aluprof dostępne są  okna MB-86  Aero i MB-70HI,  w  których  zastosowano  nowatorskie  rozwiązania  materiałowe i techniczne, m.in. aerożel – materiał o doskonałej izolacyjności termicznej. Dzięki temu możliwe jest wykonanie okien o parametrach Uf już od 0,57 W/(m2K) oraz UW już od 0,8 W/(m2K). Na początku 2015 roku firma Aluprof wprowadza do swojej oferty system okien MB-104 Passive. Parametry tego systemu przekraczają obecne wymagania najostrzejszych, obowiązujących przepisów i norm (izolacyjność termiczna dla okna otwieranego UWod 0,53 W/m2K), dlatego też system ten jest dedykowany do budownictwa energooszczędnego i pasywnego, co potwierdzają uzyskane certyfikaty Passive House Institute Darmstadt dla wersji MB-104 Passive SIoraz MB-104 Passive Aero.

kwadrat

Przemyślane rozlokowanie okien w bryle budynku pozwala efektywnie wykorzystać promieniowanie słoneczne i przyczynia się do obniżenia kosztów zużycia energii oraz ogranicza stosowanie światła sztucznego. W domu pasywnym od południa można zaprojektować duże przeszklenia. Aluprof posiada w ofercie okna o wymiarach H do 2800, oraz L do 1700 mm. Systemy Aluprof umożliwiają budowę wielu różnych rodzajów okien, w zależności od zakresu stosowania i szczegółowych wymagań dotyczących funkcjonalności, estetyki oraz izolacyjności termicznej. Profile wykorzystywane do budowy okien wyróżniają się bogatą kolorystyką, dzięki czemu można dopasować je do wystroju wewnętrznego oraz elementów otoczenia zewnętrznego i elewacji domu. W ofercie firmy dostępne są wszystkie kolory palety RAL, ATEC oraz powłoki drewnopodobne.

* U wdla okna otwieranego MB-104 Passive Aero o wymiarach skrzydła 1,7 x 2,1 m, ze szkłem Ug=0,4 W/(m2K)

** Uw dla okna otwieranego o wymiarach 1230 x 1480 mm, ze szkłem z Ug0,5 W/(m2K)

Właściwy dobór drzwi może zmniejszyć straty ciepła o około 35%

kwadrat

Drzwi wejściowe stanowią jeden z ważniejszych elementów naszego domu. Ochrona domu przed zimnem, deszczem czy włamywaczami to tylko niektóre ich funkcje. Dzięki drzwiom możemy także odgrodzić się od hałasów z ulicy. Jak jednak wybrać te, które spełnią nasze oczekiwania i będą służyły nam przez lata?

kwadrat

Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę zanim kupimy drzwi, jest współczynnik przenikania ciepła. Im jego wartość jest niższa, tym więcej ciepła zostanie w naszym domu. W ofercie firmy Aluprof dostępny jest system Drzwi Panelowe o współczynniku UD na poziomie 0,61 W/(m2K). Wybierając drzwi do domu warto również zwrócić uwagę na ich wodoszczelność. Od niej zależy bowiem czy w przypadku silnej wichury i ulewnego deszczu do wnętrza nie dostanie  się  woda. Im  wyższa  klasa  wodoszczelności  tym  lepiej  drzwi  chronią  nasz dom. Aluprof oferuje drzwi panelowe w klasie 6A.

kwadrat

Panele  wypełniające montowane  w  skrzydłach  drzwi  opartych  na  systemie  MB-86 oferowane są w bogatej palecie barw oraz struktur. Elementy te mogą być frezowane, zdobione aplikacjami lub wykonane ze szkła zespolonego. Drzwi Panelowe można wykonać w bardzo dużych rozmiarach – aż do 1,40 m szerokości i niemal 2,60 m wysokości. Jeśli zatem marzy nam się imponujące wejście, sprawdzą się one idealnie. Drzwi  powinniśmy  przede  wszystkim  dopasować  do  stylu  domu.  Jeśli  nasze  wnę-trza urządzone są tradycyjnie, warto zamontować skrzydło z panelami szklanymi lub w okleinie drewnopodobnej. Miłośnicy nowoczesnych aranżacji natomiast mogą zdecydować się na kolory z palety RAL w odcieniu grafitu. Poświęcając chwilę na dobór drzwi możemy stworzyć piękne wejście, które oczaruje naszych gości oraz sprawi, że poczujemy się w nim jak w bezpiecznej przystani.

* dla drzwi MB-86 o wymiarach 1500 x 2660 mm, z panelem dwustronnym o grubości 77 mm

Twoja przestrzeń z widokiem na ogród.

kwadrat

Duża,  przeszklona  ściana  w  salonie  lub  kuchni  to  popularny  trend  w  nowoczesnym  budownictwie.  Naturalne  oświetlenie,  optyczne  powiększenie  pomieszczenia, a przede wszystkim wspaniały widok na ogród sprawiają, że rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i w komfortowych apartamentach czy hotelach.

kwadrat

Przeszklona ściana wygląda niezwykle elegancko oraz nowocześnie, nadaje wnętrzu charakteru, sprawia, że pomieszczenie jest jaśniejsze i większe.Tego typu okno może być z powodzeniem zastosowane bez względu na wysokość budynku. Na parterze domu jednorodzinnego sprawi, że za oknem każdego dnia będziemy mogli obserwować zmieniający się zgodnie z porami roku ogród. Na wyższych poziomach pozwoli podziwiać panoramę miasta lub okolicy.

kwadrat

Jeśli  zdecydujemy  się  na  takie  rozwiązanie  w  salonie  lub  sypialni,  warto  także pomyśleć o drzwiach, które połączą przestrzeń domową z tarasem lub balkonem. Doskonałym rozwiązaniem będzie system podnoszono-przesuwny MB-77HS HI. Drzwi idealnie nadają się nie tylko jako zabudowa łącząca pokój ze środowiskiem zewnętrznym, ale także stanowią wygodne wyjście z pokoju wprost do ogrodu. Ich dodatkową zaletą jest to, że w pozycji otwartej nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają wolnej powierzchni podczas otwierania.

kwadrat

Aby takie drzwi mogły nam służyć przez cały rok, konstrukcje te muszą być wodo- i wiatroszczelne oraz mieć dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną. Drzwi tarasowe MB 77HS HIfirmy Aluprof posiadają bardzo dobrą izolacyjność termiczną od UW0,84 W/(m2K)* a dzięki wytrzymałym oraz smukłym profilom umożliwiają budowę niskoprogowych drzwi o ciężarze skrzydła do 400 kg, wysokości do 3,2 m i szerokości do 3,3 m

* U-dla drzwi MB-77HS HI o wymiarach skrzydła 3,0 x 2,9 m, ze szkłem Ug=0,5 W/(m2K), z ramką Chromatech Ultra.

Zimą okna i drzwi przyczyniają się do straty nawet do 25% ciepła, a latem w 80% chłoną światło słoneczne. Aby zaoszczędzić energię zimą i uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń latem warto zastosować rolety zewnętrzne Aluprof, które pozwalają na redukcję wydatków na energię przez cały rok nawet do 30%.

kwadrat

Do tej pory rolety postrzegane były często jako luksusowy dodatek, element ozdobny, pozbawiony istotnych funkcji. Tymczasem rolety w znaczący sposób przyczyniają się do redukcji utraty ciepła zimą, latem natomiast skutecznie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń przez promienie słoneczne, zmniejszając w ten sposób zużycie dodatkowych urządzeń chłodzących. Dodatkowo rolety zewnętrzne to praktyczny system, który chroni przed włamaniami.

kwadrat

Rolety zewnętrzne działają skuteczniej niż zwykłe zasłony czy okiennice, ponieważ dzięki ich konstrukcji pomiędzy powierzchnią okna a pancerzem rolety wytwarza się poduszka powietrzna stanowiąca doskonały izolator. Sprawia to, że w naszym domu, nawet przy wysokich temperaturach na zewnątrz, będzie panował miły chłód. Jeśli zostawimy zamknięte rolety na cały upalny dzień – tak jak robią to Włosi – wieczorem będziemy mogli cieszyć się przyjemnym chłodem i odprężającym cieniem.

kwadrat

W ofercie AgicoWindows dostępne są rolety we wszystkich systemach. Adaptacyjne SKO oraz SKO-Pzostały opracowane tak, by nadawały się do montażu na ścianie. Ich owalne skrzynki  stanowią  element  dekoracyjny  elewacji  budynku.  Firma  przygotowała  rolety również dla osób, które chcą schować skrzynki pod tynkiem. W takim przypadku możemy wybrać system SPlub SP-E- oba zapewniają znaczny poziom energooszczędności o czym świadczy uzyskany dla tego systemu (skrzynka 165) certyfikat Passivhaus Institut w Darmstadt. Aluprof jest pierwszą polską firmą z takim certyfikatem w grupie produktów roletowych. Rolety SKT OPOTERMto propozycja dla tych, którzy wybiorą system nadstawny. Skrzynki roletowe zostały w nich wykonane z wysokiej jakości elementów PVC. Także w tym produkcie zapewniona jest odpowiednia ochrona cieplna w postaci specjalnych wkładów izolujących wnętrze skrzynki.

kwadrat

Odpowiednie  rolety  w  znacznym  stopniu  zwiększają  także  nasze  bezpieczeństwo. Aluprof jest pierwszym polskim systemodawcą, którego produkt otrzymał III klasę odporności na włamanie RC3.  Potwierdziły to badania przeprowadzone w akredytowanym laboratorium, zgodne z normą PN-EN 1627:2011. Dzięki temu w czasie pracy czy weekendowych wyjazdów możemy mieć pewność, że nasz dom jest bezpieczny.

kwadrat

W lecie często otwieramy okna, zapewniając odpowiednią wentylację domu oraz pozbywając się nadmiaru wilgoci i zanieczyszczeń powietrza. Jednak często musimy się bronić przed kłopotliwymi owadami. Najskuteczniejsza z wymyślonych dotąd metod na  uniknięcie latających  i  gryzących  owadów  to  moskitiera. Jest  nie tylko doskona-łym zabezpieczeniem pomieszczeń przed insektami, ale chroni również przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu światła i powietrza.

W ofercie Aluprof znajduje się bogata oferta systemu moskitier:

  • kwadratMoskitiera ramkowa stała (MRS)

– montowana jest na zewnętrznej stronie ramy okiennej

  • kwadratMoskitiera ramkowa otwierana (MRO)

– montowana jest bezpośrednio do ramy drzwiowej lub ościeży za pośrednictwem zawiasów z samodomykaczem

  • kwadratMoskitiera ramkowa przesuwana (MRP)

– montowana jest bezpośrednio do ramy drzwiowej lub ościeży, ma zastosowanie w dużych, przeszklonych wnękach balkonów, tarasów oraz ogrodów zimowych

Ważną zaletą bram rolowanych jest oszczędność miejsca.

kwadrat

Decydując  się  na  dom  energooszczędny  należy  również  pamiętać  o  odpowiedniej bramie garażowej. Straty ciepła przy źle dobranej bramie mogą w znaczący sposób podnieść koszty ogrzewania. Brama garażowa nie jest zatem tylko elementem funkcjonalnym i zabezpieczającym nasze samochody, ale w znaczący sposób wpływa na oszczędność energii. Mając na uwadze takie wymagania firma Aluprof S.A. proponuje rolowane Bramy garażowe BGR. Rolowane bramy garażowe to rozwiązanie wszechstronne – bramę zamontować można zarówno w budowanych obiektach, jak i w już istniejących. Ważną zaletą bram rolowanych jest oszczędność miejsca. Brama rolowana to rozwiązanie bezpieczne pod każdym względem. Funkcjonalność bramy rolowanej potwierdzają także poszczególne jej elementy.

kwadrat

Bramy garażowe BGR wykonane są z wysokogatunkowych blach aluminiowych. Nacisk został położony na walory zabezpieczające profilu. Specjalny kształt profili i odpowiednia grubość blachy pozwalają zbudować stabilny pancerz odporny na działania mechaniczne oraz atmosferyczne.